Jak se nezničit při chůzi o holích

Francouzské nebo podpažní hole nám mají sloužit pro odlehčení bolavých nohou a ulevit páteři, v žádném případě by neměly ničit ramenní klouby nebo krční páteř, jak to stále častěji vídám ve své praxi. Svaly v oblasti ramen a rukou jsou při používání holí velmi zatěžované. Pokud byly tyto svaly přetížené nebo nefungovaly ideálně už předtím, chůzí o holích se tento problém ještě zesílí.

Chůze o holích sama o sobě není těžká. Zvládnout ji, vám určitě nebude dělat problém. Obtížnější už bude NEPŘETĚŽOVAT si během ní ramena a krk.

Zdravá a kvalitní chůze o holích musí splňovat několik podmínek:

  • Správně nastavená výška holí
  • Správné umístění holí při chůzi
  • Správná pozice nohou během kroku
  • Vhodná délka kroku
  • Správná pozice ramen, krku a opora o ruce

Při chůzi o holích se snažte dávat přednost stabilitě před rychlostí. Kroky dělejte jen tak dlouhé, abyste byli dostatečně STABILNÍ a dokázali ODLEHČIT bolavou nohu nebo záda. V tomto článku se budu věnovat popisu u tzv. třídobé chůze o holích.

JAK NA TO?

  • Hole dejte před sebe a více do šířky. Měly by být tak daleko od sebe, abyste si je při chůzi nemohli OMYLEM PODKOPNOUT! Dejte je tak daleko od sebe, aby mezi vaší nohou a holí bylo na každé straně alespoň 20 cm místa.
  • Bolavá noha nebo ta, která nakračuje první, se nakročí MEZI hole. Představte si, že mezi holemi probíhá na zemi PROVÁZEK, který chcete nohou zašlápnout – ale PŘEDNÍ ČÁSTÍ nohy, nejlépe nártem, ne patou. Nedávejte nohu před pomyslný provázek dopředu ani příliš dozadu. Když je noha nakročená mezi hole SPRÁVNĚ, dokážete se efektivně vzepřít na rukách.
  • Od správně nakročené nohy se následně odvíjí i UMÍSTĚNÍ HOLÍ A DÉLKA KROKU. Obě hole před sebe umístěte jen TAK DALEKO, abyste mohli ŠLÁPNOUT nohou na již zmiňovaný pomyslný PROVÁZEK mezi nimi a zároveň neztratili STABILITU.
  • Zdravá noha nebo ta, co dokročí jako druhá, udělá krok a dostane se alespoň o PŮL CHODIDLA před bolavou. Nechceme totiž dělat jen krok-přísun, chceme chůzi a jednotlivé KROKY.

Nyní se dostáváme ke SPRÁVNÉ POZICI RUKOU A RAMEN. Tady se budeme muset zastavit trochu déle, proto to probereme až na konec.

Svaly na rukou, ramenou a svaly lopatek při chůzi o holích musí opravdu hodně pracovat. Musí vyvinout velkou sílu, na kterou rozhodně nebyly připraveny. Nebezpečí hrozí v tom, že se budou přetěžovat nesprávným způsobem a urychlí vznik artrózy v ramenních kloubech nebo poškodí tzv. rotátorovou manžetu – svaly, které stabilizují rameno.

VÝZNAMNÝ PODÍL NA TOM MÁ POSTAVENÍ RAMEN A LOPATEK.

Pokud máte ramena ve správném postavení, je třeba si jen pohlídat několik věcí během vzporu o hole. Pokud ale máte ramena předsunutá dopředu, do tzv. rohlíku v „protrakci“, příliš stažená dozadu k páteři nebo vytažená nahoru k uším, pak je na místě zařadit i nějaké cvičení na zlepšení držení těla.

Když chodíte o holích a ramena jsou vysunutá DOPŘEDU nebo NAHORU, přetěžujete pak velký prsní sval, trapézové svaly a svaly na přední straně krku, zatímco svaly mezi lopatkami a hluboké svaly krku ochabují. To má za následek další zhoršení držení těla a postupný rozvoj bolestí, ať už ramen, krční páteře, hrudní páteře a dalších částí těla.

STAČÍ I KRÁTKÁ DOBA TAKOVÉ NEKVALITNÍ CHŮZE O HOLÍCH A KOMPLETNĚ ZMĚNÍTE NASTAVENÍ SVÉHO TĚLA.

Naše tělo NEFUNGUJE takovým způsobem, že by se po odložení holí vrátilo ke správnému pohybu. Zůstane v menší či větší míře v chybném nastavení. Problémy se pak nemusí projevit za týden, za dva…ale postupem času klidně za NĚKOLIK LET, kdy se svalová nerovnováha nakupí a tělo se ozve.

CO TEDY S TÍM?

Kdy je zapotřebí opřít se do rukou a vzepřít na holích? Ve chvíli, kdy je nakročená bolavá noha mezi hole a chcete udělat krok druhou nohou.

V tu chvíli je nutné se vzepřít na holích – představte si, že chcete ZATLAČIT HOLE DO ZEMĚ a zároveň se „zhoupnout“ dopředu a udělat krok. Kdyby v tuhle chvíli byly hole moc vpředu a bolavá noha by nedokázala došlápnout mezi ně, těžko byste se na holích nadlehčili.

Často jsou ale ruce SLABÉ a neudrží celou váhu těla. Dochází pak k tomu, že se ramena stáčí dopředu a dovnitř nebo se během opory o ruce vytahují k uším.

Během vzepření na rukou byste měli vnímat, že pracují svaly vzadu na lopatkách, někdo i na horním trupu, v žádném případě byste neměli cítit svaly krku a trapézové svaly, prsní svaly vpředu, tah nebo bolest v oblasti ramen. Tyto svaly se trochu během chůze o holích zapojí, to samozřejmě ano, ale jen mírnou aktivací, spíše pohyb „dojišťují“, nesmí být vnímány jako hlavní pracanti.

JE MOŽNÉ, ŽE NEMÁTE VNÍMÁNÍ TĚLA TAK DOBŘE ROZVINUTÉ A NEUCÍTÍTE NIC.

Nevadí, v tom případě se snažte alespoň upravit držení těla a nepřetěžovat ho. Pokud se na své tělo budete častěji soustředit, vnímání se dá postupně zlepšit.

Ideální by bylo, kdyby vás někdo mohl během chůze o holích zboku i zepředu natočit, abyste mohli posoudit, co přitom dělají vaše ramena.

A pak je zkorigovat VE FÁZI, kdy se musíte vzepřít na holích, odlehčit nohu či záda a udělat krok.

  • Zpočátku to bude fyzicky náročné a můžou i rozbolet lopatky nebo oblast mezi nimi. Ale to je spíš taková bolest z námahy. Je třeba vytrvat, postupně přidávat dobu chůze, často samozřejmě zařadit i odpočinek.
  • Budete muset zpočátku chodit i pomaleji a možná i kratší vzdálenosti, abyste byli schopni kvalitní opory o ruce.

Ale pokud vytrváte, tak ve chvíli, kdy budete moct odložit hole, nebudete mít přetížené svaly ramen, krku a vaše klouby nebudou v nesprávném postavení. Naopak budou posílené svaly trupu a lopatek.

NEDEJTE VAŠIM SVALŮM ŠANCI, ABY SE DOSTALY DO NEROVNOVÁHY.

Jak si správně nastavit výšku francouzských holí popisuji ve videu ZDE.

Co hlídat ve chvíli, kdy se opíráte do holí?

  • Představujte si, že tlačíte hole SMĚREM DO ZEMĚ
  • Hlídejte si RAMENA, aby vám neutíkala dopředu nebo nahoru směrem k uším, netlačte je ani příliš dozadu k páteři, nechceme, aby se lopatky dotýkaly těsně páteře
  • Zpočátku si budete nohy hodně hlídat OČIMA, NEPŘEDKLÁNĚJTE přitom ale příliš HLAVU dolů, hlava zůstává nad hrudníkem
  • Snažte se nezadržovat DECH, dýchejte volně

A TEĎ VZHŮRU DO PRAXE 😉

Pokud vás i po odložení holí bude trápit bolest ramen a zatuhlý krk, můžete využít můj online program plný cvičení, který je zaměřen právě na tuhle oblast. Pomůže vám navrátit rovnováhu do svalů okolo ramen, lopatek, krku a dále do těla a ulevit od bolesti. Pro více informací klikněte sem.

Jsem fyzioterapeutka. Pomáhám lidem najít cestu, jak se ve svém těle zase cítit dobře, aby si mohli užívat život plnými doušky. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře
  1. Michaela napsal:

    Mám velké potíže s krční páteří, které trvají cca půl roku. Je mi 77let.Od bolesti krční páteře by bolí hlava.
    Bolest vystřeluje i do zad. Nosím francouzské hole, mám endoprotézy obou kolen a jeden kyčel. Je možné, že nošení berlí by mohlo ovlivnit tuto bolest. Jsem už ve věku, takže beru nějaké prášky, takže nechci brát ještě prášky na bolest. Někdy po tabetce sáhnu.
    Děkuji Michaela K.

    • Jana Hovorková napsal:

      Hezký den, pokud máte správně nastavené hole, tak by měly sloužit spíše jako odlehčení pro páteř. V takovém případě by neměly způsobovat další bolest. Vaše potíže budou spíše spojené s bolestmi kloubů, operacemi a následnými dysbalancemi dolních končetin, pánve a výše trupu. Tady by se hodila dlouhodobá rehabilitace a pravidelné cvičení doma. Zkuste zajít za svým obvodním lékařem nebo ortopedem, aby vám nějakou rehabilitaci předepsali. Pěkný zbytek dne přeji. JH

  2. IVANA MÍKOVÁ napsal:

    Mám zjištěno artrozu pravého ramene. Chodím s obyčejnou holí protože s francouzskou holí kvůli závratím chodit nemohu. Mám arytmie je mi 71let a Jsem vdova. Je pro mě všechno náročné i objednání k lékaři. Moje obvodní lékařka o mých problémech ví. Jsem z TÁBORA. Nevím co mám dělat. Prozatím si rameno mažu mastmi. Děkuji. Míková.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů