Když se řekne „zánět„, každému se asi vybaví zarudlé, bolestivé místo na těle, které je oteklé a nějakým způsobem omezuje tělo či jen jeho část v plném fungování. V tomto případě by se jednalo o akutní zánět, který se celkem snadno pozná.
Jenže v posledních letech přibývá také chronického zánětu a ten může nehezky potrápit tělo i celý pohybový systém.
Lidé v dnešní době rádi svádějí pohybové obtíže na stoupající věk. V určité době se všichni začali smiřovat s tím, že se stoupajícím věkem stoupají fyzické obtíže i bolesti těla.
PROČ?
Když během úvodní terapie probírám s lidmi jejich anamnézu a fyzické problémy, kterými si za život prošli, tak vždycky, vždycky, vždycky měli nějaké obtíže již v minulosti. A velké množství z nich již od mládí. O věku to tedy nebude.
Věkem se pouze problémy nastřádají a tělo se jen hlasitěji dožaduje jejich řešení. Hlásilo se o ně pokaždé, jen je přehlížíme, umlčujeme léky, injekcemi, infúzemi, některé obtíže odezní a za čas se projeví jinde a tak stále dokola. A jednoho dne to naše tělo už nezvládá kompenzovat a vypoví službu, řekne DOST. Proto se obtíže nejčastěji řeší až v pokročilém věku, kdy organismus nemá jiné východisko. Bolest se zvyšuje a pohybových omezení přibývá.
A jedním ze záškodníků bývá chronický zánět, který se v těle v průběhu života usadil a hlodá a hlodá a hlodá. Takový zánět může v těle přebývat měsíce, roky, až do konce života. Obtížně se v těle rozezná, nemá takové projevy jako jeho akutní forma, může zpomalit metabolismus i ovlivnit celkový stav organismu. Na jeho podkladě vzniká spousta byť zdánlivě nesouvisejících onemocnění.
Může to být: astma, různé i potravinové alergie, kožní onemocnění, zažívací obtíže, častá únava, cukrovka, onemocnění srdce, cév, rakovina, demence, deprese, artritida, autoimunitní onemocnění, bolesti pohybového systému, migrény apod.
Příčin vzniku chronického zánětu je spousta. Jedním z nich je i nevhodně zvolená strava, ve které člověk přijímá hodně omega-6 mastných kyselin, zatímco má nedostatek omega-3 mastných kyselin.
PROČ JE SPECIFICKÝ POMĚR MEZI NIMI DŮLEŽITÝ?
Omega-6 mastné kyseliny pomáhají zánětu v těle, jsou tedy tzv. PROzánětlivé. Jsou samozřejmě důležité, protože zánět je fyziologický proces, kterým se tělo čistí od bakterií, virů nebo jiných cizorodých látek, které tělu škodí. Všeho ale s mírou. Když se zánět jednou rozběhne, musí se také umět ukončit.
A proto tu jsou zase omega-3 mastné kyseliny, které působí PROTIzánětlivě a pomáhají zánět ukončit.
Správný poměr mezi nimi by měl být 3:1 a nižší (3 dílky omega-6 a 1 dílek omega-3). Realita bývá ovšem mnohem horší. S každým vyšším poměrem se také zvyšuje riziko nějakého onemocnění.
CO SE S TÍM DÁ DĚLAT?
V první řadě je zapotřebí zamyslet se nad svým stravováním, nad složením jídla. Existují i knihy, které se zabývají protizánětlivou stravou. Můžete také navštívit odborníka na výživu, který vám s tím pomůže.
Zdroj:
Jedním z faktorů, které přispívají ke vzniku zánětu v těle, je i STRES. Umíte s ním pracovat? Umíte si uvolnit vnitřní napětí? Jeden způsob, jak na to, popisuji TADY.