Je jedno, co jste absolvovali za zákrok, zda operaci prstů na noze, kotníku, kolene či kyčle. Míru zátěže na operovanou nohu při chůzi VŽDY určuje lékař, nejlépe ten, který zákrok prováděl. Toto skutečně nejsou záležitosti, které by si měl a mohl pacient určovat sám.
Operovaná noha se odlehčuje proto, aby se tkáně (vazy, svaly, šlachy, fascie, kůže, kosti) mohly co nejlépe a nejrychleji zhojit. Zatěžování operované oblasti přes povolenou mez může nejenže zpomalit hojení, může také zvětšit stávající otok, zvětšit tím bolest a snížit pohyblivost v případě operovaných kloubů.
Pokud byly během zákroku fixovány i kosti po zlomeninách, může díky nadměrné a předčasné zátěži dojít k jejich opětovnému posunu a může se stát, že budete muset na operaci znovu nebo kosti srostou křivě či dokonce vznikne tzv. pakloub.
JSOU VĚCI, KTERÉ SE NEDAJÍ PŘÍLIŠ URYCHLIT.
Neplatí zde rovnice: Čím dřív budu na nohu šlapat, tím dřív se vše zahojí a sroste. Naše tělo potřebuje k hojení čas a prostor.
Druhým extrémem proti brzkému zatěžování je naopak dlouhodobé odlehčování operované nohy ve chvíli, kdy už je povolena plná zátěž, tedy došlap celou vahou těla. Neznamená to samozřejmě, že po dovolení plného došlapu zahodíte hole a budete kulhat, dokud se chůze sama nespraví.
V případě, že vám lékař povolil šlapat na operovanou nohu plnou vahou, nejvhodnější je začít postupně. Přidávat víc a víc váhy na nohu, až nakonec budeme zvládat chůzi o holích s plnou zátěží, možná že stále s bolestí a otokem. V tomto případě můžete začít doma odkládat hůl a chodit pouze s jednou, pod několika podmínkami:
Pokud zvládnete chodit pomalou chůzí s jednou holí bez toho, aniž byste výrazně kulhali, můžete pak zkusit hůl odložit úplně a postupovat stejně, jako s jednou holí.
Možná se vám zdá, že to je hrozně na dlouho a že vy potřebujete být rychle v práci a prostě se to nějak „rozchodí“. Ano, rozchodí, otázka ale je, jak kvalitně a kdy vás to zpětně dožene ve smyslu rychlejšího nástupu artrózy v kloubu, bolestí páteře, dalších kloubů, spadlé klenby na chodidle apod. Tyto následky se ovšem neprojeví hned, klidně až za několik let.
Po jakémkoliv úraze na noze naše tělo změní stereotyp chůze. Změní se i pouhým zásahem do prstů na noze. Čím více bude chůze odlišná, tzv. patologická například zmiňovaným kulháním, a čím déle bude trvat, tím víc si ji tělo zapamatuje a bude ji používat i nadále, i když už nebude přítomná bolest. Princip, jak náš mozek reaguje na změny v pohybovém systému více popisuji v eBooku Příručka moderního zádaře, aneb chytře a včas na bolesti páteře.
Jak dlouho budete muset chodit o holích se tedy odvíjí od více faktorů – hojivé procesy v těle, vaše celková kondice, bolest a otok, typ provedeného zákroku, povolení od ošetřujícího lékaře. Je důležité přitom nezapomínat na kvalitu pohybu, jinak budete škodit sami sobě a to je přece škoda.