Už jste si někdy vyvrtli kotník, vykloubili prsty, zlomili ruku nebo nohu? Rozhodně vám to nepřeji, ale pokud se tak přeci stalo, určitě jste se nějakou dobu potýkali s otokem kolem místa úrazu. Otoky způsobené poruchou lymfatického systému, onemocněním žil či vnitřních orgánů teď ponechme stranou.
V případě zlomenin či vykloubených prstů se otok objeví relativně rychle, někdy v řádu minut či hodin. U výronu kotníku se může objevit klidně až následující den.
OTOK TVOŘÍ tzv. PŘÍRODNÍ DLAHU.
Zafixuje tak např. vymknutý kotník a omezí nebo znemožní spolu s bolestí chůzi a pohyb v daném kloubu. U zlomenin se snaží zabránit dále s postiženou částí manipulovat a ještě více si ublížit. Chce tak dát prostor hojivým procesům, aby se mohly pustit nerušeně do práce. Pokud neposlechnete tyto fyziologické procesy a budete přesto postižené místo zatěžovat a používat, obvykle se stane to, že dané místo oteče dvakrát tolik a pohyb už prostě nebude možný.
Sama jsem několikrát řešila otoky po úrazech. Dvakrát jsem měla nakopnuté lýtko od koně, do hodiny noha otekla a byla dvakrát taková. Jednou jsem si vyvrtla kotník. Kupodivu mi neotekl a to ani následující dny, zato se objevila obrovská modřina. V neposlední řadě jsem si zlomila dva prsty na ruce. Nejdříve jeden na pravé ruce a těsně po zhojení pro změnu na levé ruce.
Bezprostředně po úrazu se otok objevil vždy během několika sekund a opadl zhruba po třech dnech v sádře, stejně tak zmizela bolest. Obojí se ovšem vrátilo po sundání sádry a zpočátku rehabilitace.
JE TO NORMÁLNÍ? PROČ TO OTÉKÁ, KDYŽ UŽ JE TO ZHOJENÉ?
Ano. Je to součástí následné rekonvalescence. V případě, že byla poraněná oblast znehybněná, vše se pak odvíjí od toho – JAK DLOUHO. V praxi často platí, že čím déle je místo zafixované, tím je návrat k normálnímu stavu delší. I přesto je to věc individuální, každý máme jinou imunitu a jinak nastavené hojivé procesy.
Kloub, který se několik týdnů nemohl hýbat, musí postupně obnovit metabolické procesy, spustit tvorbu synoviální tekutiny (kloubního mazu) a výživu kloubních chrupavek. Otokem se kloub brání možnému přetížení a poškození, protože na to ještě není dostatečně připraven. Synoviální tekutina uvnitř kloubu nám zajišťuje vzájemný pohyb kloubních plošek o sebe, brání jejich nadměrnému tření.
Nejenom kloub, ale i vazy potřebují čas, aby se vrátila jejich pevnost a zároveň určitá pružnost. Znehybněné svaly postupně ztrácely svou sílu a částečně i svou hmotu, takže se pak může poraněná ruka či noha zdát menší a hubenější, než zdravá. Svalová síla se navrací postupně.
A TOHLE VŠECHNO NĚJAKÝ ČAS TRVÁ.
Představte si, že budete celý měsíc ležet na gauči a nebudete se hýbat. Po měsíci vstanete a půjdete si zaběhnout maratón nebo vylézt na nějakou horu. Zvládnete to? Po měsíci ležení pravděpodobně vypustíte duši hned po pár metrech. Tohle je vcelku pochopitelné, ani by jste se do toho nepustili.
PROČ TO TEDY CHCETE PO SVÉM TĚLE IHNED PO ZHOJENÍ?
V období po sundání sádry, dlahy či po přerušení klidového režimu je třeba se obrnit trpělivostí, rozhýbávat a rozcvičovat daná místa POZVOLNA. Krátce po začátku rehabilitace se může stát, že zhojené místo znovu oteče a někdy i trochu víc. Je to naprosto normální. Tělo jen dává najevo, že je toho na něj ještě moc a že nedovolí plné zatížení. U někoho toto období trvá týden, dva, u někoho třeba i tři měsíce, někdy i víc. Záleží na okolnostech. Otok se postupně bude snižovat, ale v určité míře ho můžete pociťovat klidně i rok či dva po úrazu nebo operaci. Třeba jen po ránu jako takovou „ztuhlost“ kloubů.
Občas se může stát, že zhojené místo přioteče najednou víc. Může to být způsobeno větším zatížením, chůzí v terénu (místo po rovině), novými botami, delším sezením v autě, větší manuální prací – mytí oken, jarní úklid, nošení těžkého nákupu apod.
Neobvyklá není ani zatuhlost či nepatrný otok při změnách počasí, které se v budoucnu mohou objevit.
Než otok definitivně zmizí, často to trvá poměrně dlouhou dobu. Existuje několik způsobů, jak to můžete zkusit urychlit. Pamatujte ale na ochrannou funkci otoku – v zájmu vašeho zdraví nemusí být vždycky výhodné, aby otok okamžitě zmizel a vy jste mohli dál vesele sportovat. Otok pokaždé něco značí, ať už přetížení, poškození kloubních struktur nebo počátek nějakého onemocnění, proto není dobré brát to na lehkou váhu a v případě obtíží raději vyhledejte svého lékaře!
Co dělat, aby se tělo lépe zbavilo otoku?
Po výronu kotníku je vhodné se zaměřit i na obuv, kterou nosíte a na funkci svalů chodidla. Důležitá tu bude i fyzioterapie zaměřená na chodidlo, svaly chodidla a nohou, pánevní dno. Pro inspiraci se můžete podívat na další články: