Zpestřete si pracovní den

Stáhli jste si už eBook 6 hříchů sedavého zaměstnání? Pokud ne, můžete si ho stáhnout ZDE. Najdete v něm mimo jiné 3 tipy, jak si zpestřit stereotyp běžného pracovního dne a udělat něco pro svoje tělo.

Možná už tipy uvedené v eBooku běžně používáte a chcete vědět víc, možná vás naopak úplně nezaujaly. Ať tak, či tak, čtěte dál. Ukáži vám další 2 způsoby, jak udělat něco pro své tělo během dne v zaměstnání i ve volném čase.

  • 1
    ŠIROKÁ RAMENA A HRUDNÍ KOST VPŘED
    ÚČINEK: dojde k uvolnění horní části hrudníku, šíjových svalů, zvýší se prostor v hrudníku pro nádech, dechová vlna může postoupit až nahoru ke klíčním kostem, rozhýbe se hrudník a žebra (díky tomu se mohou některá zablokovaná či ztuhlá žebra uvolnit) a krční svaly, které se zbytečně účastnily nádechu mohou konečně relaxovat

Abyste uvolnili neustále přítomné napětí krku, šíje a horní části hrudníku, používejte pravidelně následující cvičení „v představě„.

Úplně v představě to není. Ale formuluji to tak proto, že navenek se skoro nic nestane. Když se na vás při tom někdo bude dívat, tak by vůbec neměl poznat, že něco cvičíte.

JAK NA TO?

Posaďte se a narovnejte se, necvičte to ve shrbení. Představte si, že vaše ramena se ROZTAHUJÍ A ROZŠIŘUJÍ DO STRAN, že jsou ŠIRŠÍ A ŠIRŠÍ (pozor, ramena se nehýbou ani nahoru, ani je netlačte dolů, ani lopatky k sobě, naopak je uvolněte). Uvolněte při tom krk, ramena, jazyk opřete o horní patro a povolte i stisk čelisti.

Pokud se vám cvik povedl správně, měli byste cítit uvolnění hrudníku i ramen, pocit, že horní část hrudníku je „volnější„, že je tam „víc prostoru“ pro nádech.

Někdy to chce trochu cviku, někdy to lidé cvičí správně, ale zase to necítí. I v tomto případě je to o cviku.

Ramena jsou široká a uvolněná, pro VĚTŠÍ EFEKT nyní přidáme ještě práci s hrudní kostí.

Prsty jedné ruky si položte na hrudní kost, pokud zvládnete, tak druhou ruku si položte zezadu na hrudní páteř. Představte si, že hrudní kost se posunuje dopředu a malinko šikmo nahoru. Hrudní páteř se ale NEPOHNE (proto je tu položená druhá ruka, která kontroluje, abyste se neprohnuli v hrudní páteři). Pohyb je to opět MINIMÁLNÍ, sotva pár milimetrů.

Při správném provedení můžete vnímat ještě větší uvolnění horní části hrudníku a pocit, že se hrudník trochu roztáhl směrem dopředu i dozadu, že se jeho vnitřní prostor opět zvětšil.

Jakmile si to zažijete, budete to provádět s lehkostí a ve spoustě případech i automaticky. Během psaní na počítači, při jízdě na kole, v autě nebo klidně i ve stoje při čekání ve frontě.

  • ZÁKLON CELÉ PÁTEŘE VSEDĚ
    ÚČINEK: protažení celé páteře, přední strany krku a hrudníku, zvyšování a udržování pohyblivosti páteře

Jak je na tom vaše páteř? Máte ji flexibilní a pohyblivou ve všech jejích částech a do všech směrů nebo je někde zatuhlá?

Každý úsek páteře je samozřejmě jinak pohyblivý. Například hrudní páteř nemůže mít tak velké rozsahy jako krční, protože se na ni upínají žebra, která rozsah pohybu omezují. To ale nic nemění na tom, že páteř by měla být pohyblivá a to bez bolesti, bez blokád a omezení.

Když denně pracujete několik hodin vsedě a nekompenzujete to cvičením nebo protahováním, pak pomalu ale jistě začínají svaly okolo páteře zatuhávat. A pak, ve chvíli, kdy byste potřebovali využít pohyblivosti páteře ve sportu nebo i doma ve volném čase, tak začnete cítit, že záda bolí, táhnou nebo cítíte jen pocit zatuhlosti.

Možná to necháte být a jdete se radši vyspat, možná si nárazově zacvičíte. Nejlepší ale je PROLOŽIT ROVNOU CELODENNÍ SEZENÍ PROTAŽENÍM PÁTEŘE.

JAK NA TO?

Posaďte se rovně, nohy opřete celými chodidly o zem. Ruce opřete o horní část pánve. Netlačí, jsou jen opřené. VYTÁHNĚTE celou páteř nahoru ke stropu, páteř se napřimuje a postupně se vytahuje v bederním, hrudním i krčním úseku.

Teprve v tomto vytažení se začněte pozvolna zaklánět. Představujte si, že páteř rovnoměrně zakláníte dozadu, že z ní chcete udělat oblouček. Zaklánějte se POMALU, PLYNULE tam i zpět. Páteř se musí zaklánět opravdu rovnoměrně, aby byl efekt co největší. Nepřehánějte záklon jen přes krční nebo bederní páteř.

Několikrát zopakujte. Musíte mít příjemný pocit protažení, nezadržujte dech, nechoďte do bolesti, ANI PŘES BOLEST!

Vždy se zakloňte jen do příjemného mírného tahu, tlaku, vydržte 2-3 sekundy a pomalu zpět. Několikrát zopakujte.

  • Bolí vás při tom za krkem nebo krční páteř? Pak nemáte během záklonu napřímenou a vytaženou páteř. Uberte na zaklonění hlavy a víc vytáhněte páteř vzhůru.
  • Cítíte při záklonu bolest či brnění do dolních končetin? Uberte v záklonu, zkuste jen tak malý záklon, kdy je ještě vše příjemné a dané obtíže se neobjevují. V opačném případě tento cvik NECVIČTE a radši ho osobně zkonzultujte s fyzioterapeutem.

Máte zatuhlé svaly okolo krku, ramen nebo vás bolí přímo ramena? Využijte můj nový online program vytvořený speciálně na bolesti ramen a krku. Klikněte sem a dozvíte se více informací 🙂

Jsem fyzioterapeutka. Pomáhám lidem najít cestu, jak se ve svém těle zase cítit dobře, aby si mohli užívat život plnými doušky. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů