Operací karpálního tunelu to (ne)končí?

Jste po operaci karpálního tunelu nebo nebo vás to teprve čeká? Možná byste měli pár věcí vědět…

Brní a bolí vás prsty, ztrácíte sílu v rukách, necítíte konečky prstů? Čekáte na operaci jako na smilování a věříte, že se pak vše jako mávnutím kouzelného proutku srovná a vy budete moci fungovat jako dřív?

Ve spoustě případech operace takový efekt skutečně má. Ale v některých případech i po operaci přetrvává lehké brnění nebo necitlivost konečků prstů.

V tomto článku se nebudu zabývat otázkou, zda operaci podstoupit nebo ne, to si nechám do jiného. Abyste pochopili, PROČ se obtíže mohou objevit  a také proč mohou zůstávat i po operaci, je nutné vědět, CO se to v tom karpálním tunelu vůbec děje a co se děje při operaci.

Syndrom karpálního tunelu patří mezi tzv. úžinové syndromy, kdy dochází k útlaku nervů (nejvýznamnější je n. medianus), cévšlach svalů, které pokrčují prsty a ohýbají zápěstí. Tyto šlachy, respektive jejich obaly, bývají velmi často zbytnělé vlivem přetěžování doma či v zaměstnání a vlivem následného zánětu. Další příčinou bývají stavy po různých zlomeninách v oblasti zápěstí, kostí předloktí, ruky, různými kalcifikacemi či zbytněním vazu zápěstí.

Karpální tunel je místo na zápěstí, kudy prochází zmíněné nervy, cévy a šlachy svalů. Z jedné strany je tvořen zápěstními kůstkami a z druhé je překryt tuhým vazem – tzv. retinaculum flexorum.

Během operace se přetíná právě tento vazuvolní se tak prostor, kudy nerv prochází a celý prostor se vyčistí.

Když se uvolní karpální tunel, nerv už není více utlačován, ale může potřebovat čas na regeneraci. A nervy často regenerují dlouho, můžete očekávat i několik týdnů, až měsíců.

V případě, že je prvotní příčinou syndromu karpálního tunelu přetížení šlach prstů a zápěstí (příčina tohoto přetížení může být zase v krční páteři a dál), pak operace nevyřešila PŘÍČINU, ale DŮSLEDEK a jeden ze symptomů. Uvolněním karpálního tunelu se samozřejmě také nezrelaxují přetížené svaly a nezmění se například držení těla.

PŘÍČINA TEDY ZŮSTÁVÁ I NADÁLE.

Lehké obtíže, které občas zůstávají i po operaci mohou také souviset s ostatními tkáněmi – fasciemi, kůží, podkožím či klouby. Když je nějaký čas utlačován nerv a šlachy, způsobí to v místě karpálního tunelu napětí, které se šíří do okolních tkání. Stejně tak, pokud máte přetížené svaly předloktí, nebude napětí pouze tady, ale může být výše na krční páteři nebo také níže na svalech dlaně a prstů. A jak jsem již zmínila výše, přetnutím vazu na zápěstí se tyhle problémy NEVYŘEŠÍ.

Nějaký čas po operaci můžete být bez obtíží, dokud se problémy, které prvotně způsobily útlak v místě karpálního tunelu, nenakupí a neobjeví se „zdánlivě“ jinde, tam, kde jste nikdy dřív obtíže neměli, nejčastěji v dalším nejslabším místě v řetězci. Za pár měsíců či let se mohou obtíže objevit ve formě tenisového lokte, bolesti ramene, krční páteře či v jiném úseku páteře a dál.

CO S TÍM? LZE TO NĚJAK ŘEŠIT?

Ano, lze. Ale je třeba vzít na vědomí, že chronické obtíže NESPRAVÍ JEDNA TERAPIE. Je třeba navštívit fyzioterapeuta. Ten postupně uvolní případné blokády celé horní končetiny, je-li potřeba, tak i páteře a navrhne odpovídající cvičení. Je potřeba přihlédnout k vašemu zaměstnání a pozici těla, ve které jste převážnou část dne, k zálibám a koníčkům, k vašemu držení těla, pohybovým návykům atd.

CO PRO SEBE MŮŽETE UDĚLAT SAMI?

Sami můžete začít tím, že budete pracovat s jizvou po operaci. To je velice důležité! Za několik posledních měsíců mi do ambulance přišlo hodně lidí, kteří podstoupili operaci  karpálního tunelu. Všichni měli jedno společné – nedostatečně ošetřovanou jizvu po operaci. Nikdo jim neřekl, jak se o ni mají starat, jen mazat sádlem a víc nic. To je MÁLO. Je to málo proto, protože stažená jizva, která není pohyblivá a elastická, ale je ztuhlá a „přilepená“, může způsobit problémy dál pro loket, rameno i krční páteř.

MŮŽE TAKÉ OMEZIT POHYBLIVOST ZÁPĚSTÍ A ZPŮSOBIT BRNĚNÍ A BOLESTI AŽ DO PRSTŮ.

Jak na její ošetření se dozvíte v eBooku ZDARMA, stačí kliknout na tlačítko níže.

CO MŮŽETE DĚLAT DÁL?

Další možností je ruku hladit. Možná je to pro vás úsměvné, ale jemné, pomalé hlazení uvolňuje měkké tkáně, které jsou z nějakého důvodu stažené a přetížené. Nestačí to ale jednou, ale každý den a klidně i několik týdnů či měsíců.

Máte občasné bolesti rukou, ramen, krční páteře a chcete s tím něco začít dělat? Připravila jsem pro vás online program, který vás provede pěti týdny cvičení a pomůže vám ulevit si od bolesti. Pro více informací se podívejte SEM.

Jsem fyzioterapeutka. Pomáhám lidem najít cestu, jak se ve svém těle zase cítit dobře, aby si mohli užívat život plnými doušky. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů