Jde o to začít…

Trápí vás bolesti zad či kloubů, ale nedokážete se donutit cvičit? Nemáte na cvičení „čas“ nebo „energii„?

CO S TÍM? JAK SE PŘEKONAT A VRHNOUT SE NA CVIČENÍ?

Je úplně normální, že se vám nechce začít cvičit nebo pro svoje tělo začít dělat něco jinak, když vás nic nebolí nebo něco bolí jen občas. Je také normální, když přestanete cvičit poté, co obtíže odezní a cítíte se dobře.

V tu chvíli totiž ztratíte motivaci, ten hnací motor, který vás nutí něco dělat. Ten, který vás „donutí“ cvičit.

Jak se zase NAKOPNOUT K AKCI? Možností je několik.

 • 1
  Jedna možnost je samozřejmě i taková, že necháte PROBLÉMY SE KUPIT a tělo si pak samo řekne o ZMĚNU bolestí.

Z dlouhodobého hlediska to není ani trochu výhodné. Většina obtíží a bolestí v pohybovém systému člověka totiž nevzniká „jen tak“ znenadání. Nevznikne to ve chvíli, kdy zvednete těžkou krabici a „křupne“ vám v zádech. To už je jen poslední pomyslná kapka v poháru.

TOHLE VŠECHNO TOTIŽ VZNIKÁ MĚSÍCE A ČASTO I ROKY PŘEDTÍM.

Sedavým způsobem života, zhoršujícím se držením těla, přetěžováním se po psychické či fyzické stránce, nevhodnou obuví, úrazy apod.

Tím, že přestanete cvičit ve chvíli, kdy už nic nebolí, tak nevyřešíte problém, ale pouze jeho část. Zbytek zůstává a střádá se, aby se jednoho dne opět „znenadání“ objevil a třeba v úplně jiném místě.

 • 2
  Dalším možným krokem je ZJISTIT SI CO NEJVÍC o tom proč cvičit, jak udržet své tělo fit a co všechno se může stát, pokud budete pokračovat v současném životním stylu.

Každý nacházíme motivaci v jiných věcech. Možná, že vás k akci nakopne větší informovanost a zjištění, na jaké problémy si postupně zaděláváte.

 • 3
  Třetím a NEJEFEKTIVNĚJŠÍM řešením je rozložit si to, co chcete udělat (cvičit, zdravěji jíst apod.), NA TAK MALÉ KOUSKY, které zvládnete bez problémů a bez vnitřního odporu splnit.

Pokud vás něco bolí a víte, že je potřeba začít se hýbat, cvičit nebo si jen hlídat držení těla v práci, začněte něčím malým. Vědomí toho, že si každý den budete muset vyhradit dvacet minut i víc na cvičení často každého odrazuje a nutí tak odsouvat začátek na další a další den.

 • NECHTĚJTE HNED CVIČIT SESTAVU pěti i více cviků, stejně tak po roce bez sportu nechoďte okamžitě běhat maratony.
 • Vyberte si ze začátku jen JEDEN CVIK. Nejlépe takový, který můžete provádět PRŮBĚŽNĚ V ZAMĚSTNÁNÍ (během pauzy, čekání u kopírky, během přemýšlení o tom, jak zformulujte odpověď do emailu apod.).
 • Unavuje vás samotná představa několika OPAKOVÁNÍ daného cviku? Začněte u JEDNOHO či DVOU opakování.
 • Pokud je vaším problémem to, že si na cvičení během celého dne VŮBEC NEVZPOMENETE a večer už na něj nemáte energii, napište si UPOMÍNKU na lístek někam, kam se pravidelně díváte (monitor PC) nebo si dejte upomínku do mobilu.

POMŮŽE MI TO, KDYŽ UDĚLÁM TEN CVIK JEN JEDNOU?

Ano, pomůže. Výsledek nebude samozřejmě tak rychlý, jako při intenzivním a pravidelném cvičení, ale každý den splněné „něco“ je daleko účinnější, než nesplněné „nic“ (a také víc, než jednorázové cvičení například jednou týdně).

Jakmile se vám podaří každý den do něj vměstnat nějaké „mini cvičeníčko„, nebude vám za chvíli vadit zvýšit počet opakování nebo přidat jeden či dva cviky.

JDE O TO ZAČÍT…

Pro začátek jsou nejvhodnější cviky, které můžete zařadit v průběhu pracovní doby. Jaké? Protahování svalů, které nejvíce trpí během sezení, celodenního stání či těžké fyzické práce nebo rozhýbávání ztuhlé páteře.

Důležité je také vědět, jak správně držet a rovnat páteřzbytek těla během práce i ve volném čase. Prioritou číslo jedna by mělo být NEDOVOLIT TĚLU, aby se dlouhodobě přetěžovalo a dostalo tak do svalové nerovnováhy.

Jak na to a mnohem víc se dozvíte v eBooku Příručka moderního zádaře aneb chytře a včas na bolesti páteře a v bonusových videích.

 

Jsem fyzioterapeutka. Pomáhám lidem najít cestu, jak se ve svém těle zase cítit dobře, aby si mohli užívat život plnými doušky. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů