Zůstat uvolněný(á) je oříšek i v běžném životě, co teprve v poslední době, kdy se na nás z médií a okolí valí samé negativní informace.
Jak jste na tom vy s uvolněním a vědomou relaxací? Když přijdete domů z práce, umíte povolit svaly, které byly celý den zatnuté či v křeči? Nebo se s vámi napětí táhne celý den a trochu ho možná uvolníte až ve spánku?
Pojmem „vědomá relaxace“ nemyslím meditace nebo jiné relaxační techniky. Těmito dvěma slovy mám na mysli vědomé uvolnění a povolení napjatých svalů. Svalů, které vám svým zatnutím pomáhají překonat náročný pracovní den, spousty stresu, napětí a zodpovědnosti, protivného šéfa či kolegy v práci nebo péči o rodinu.
Zatínáme je, aniž bychom si to uvědomovali. Někdy o tom víme, ale často nejsme schopni to ovlivnit.
KTERÉ SVALY TO JSOU?
U každého z nás trochu jiné. Souvisí to i s pracovním zařazením, nejčastější pozicí, kterou během dne zaujímáte, vliv na to má i to, jak jste odolní vůči stresu. Někdo více trpí na stažené svaly KRKU A RAMEN, někdo na stažený HRUDNÍK, další zase na stažené svaly v oblasti BEDER A PÁNVE. Ve velkém napětí mohou být i celé horní nebo dolní končetiny včetně rukou a chodidel.
Vzhledem k tomu, že jednotlivé svaly si napětí nenechávají pro sebe a předávají ho dál, můžete mít v těle za chvíli celkem slušné napětí až tlak.
UMÍTE HO VYPUSTIT?
Přijde mi, že v posledních letech je to pro většinu lidí čím dál víc náročnější. Napětí se střádá a je ho tolik, že k jeho uvolnění je zapotřebí alespoň 14 dní dovolené a to kýžené uvolnění přesto přichází za 3 až 5 dní a někdy i déle. Poté přijdete do práce a během pár dní jste tam, kde jste byli.
Moderní doba nás nutí jet na výkony, na rychlost, na kvantitu a velké zisky. Pak přijde důchod, vystoupíte ze zajetého kolotoče a s absencí stresu a povinností se tělo najednou začne hroutit a narůstají bolesti a různá onemocnění. I taková je cena stresu a celoživotního napětí – ne vždy za obtíže může věk.
JAK UVOLNIT NAPĚTÍ VE SVALECH?
K tomu je potřeba se postupně naučit uvolnit a zrelaxovat svaly. Pro jakýkoliv pohyb během dne používáme často příliš mnoho svalů a tlaku, stažení býváme i během chůze. Naše tělo je pak jako ve svěráku, nenecháváme ho volně dýchat ani pracovat dle jeho přirozenosti.
Pokud rádi meditujete, začněte meditaci s důkladným fyzickým uvolněním a až poté s tím mentálním. Výborné pro naučení se relaxovat je cvičení Čchi-Kung nebo Tai Chi, kde se učí každý pohyb provádět v maximálním uvolnění.
Jestliže tohle není úplně váš šálek čaje, můžete začít i DOMA V KŘESLE či v POSTELI před spaním.
MOŽNÁ VÁS SAMOTNÉ PŘEKVAPÍ, KDE VŠUDE V TĚLE JSTE MĚLI VELKÉ NAPĚTÍ.
Lidé se mě často ptají, když jim řeknu, aby uvolnili například rameno – „Jak?“. Pravidelně se setkávám s tím, že s ramenem zakrouží, zvednou ho a zas vrátí zpět. To ale NENÍ UVOLNĚNÍ. V relaxaci se samozřejmě využívá i tento princip, kdy po aktivaci následuje relaxace, jenže málokdo to zpočátku udělá správně.
V klidu si tedy sedněte nebo lehněte, NEHÝBEJTE jednotlivými částmi těla a jen je zkoušejte postupně uvolňovat.
Může se stát, že ze začátku své tělo nebudete tolik vnímat a bude vám připadat, že uvolnění jste. Chce to jen trochu cviku. Jakmile začnete tělu věnovat více pozornosti, vaše vnímání se postupně zlepší.
Povolení svalů pak zkoušejte zařadit během pracovního i volného dne. Například během sezení u počítače uvolněte svaly očí a obličeje, úst, jazyk, stisk zubů, krk, šíji a ruce včetně prstů.
Čím častěji si na to vzpomenete, tím více začnete vnímat zbytečné napětí, které se během dne kumuluje, díky jeho uvolňování v průběhu dne vám zbude více energie na večer. Večer nebudete tolik unavení, ztuhlí a bolaví.
Neustále rostoucí napětí v našem těle totiž často vyvolává bolesti nebo zhoršuje ty přítomné. Stažené svaly v oblasti ramen, krku a hlavy mohou způsobovat například bolesti hlavy, migrény, bolesti očí, zhoršují skřípání zubů v noci (tzv. bruxismus), způsobují brnění do jazyka, obličeje, rukou a šíje, způsobují tuhnutí krku a tím vytváří ideální terén pro ústřel krku, nebo se projeví přímo jako bolesti ve svalech či ramenou.
Když je napětí větší v oblasti beder a pánve, ozývají se bolesti v bedrech, sacroiliakálním kloubu (tzv. esíčka), často se bolest přenáší do boků, do hýždí, stehen a břicha.
Sama jsem si několikrát ulevila od počínající bolesti hlavy i beder jen tím, že jsem si uvědomila v jak velkém jsem napětí a svaly v inkriminovaném místě uvolnila.
MOŽNÁ, ŽE TO DOKÁŽETE HNED NAPOPRVÉ, MOŽNÁ BUDETE POTŘEBOVAT TROCHU TRÉNINKU.
V některých případech samozřejmě jen samotná relaxace nestačí a budete nuceni si pomoci léky nebo jinou přírodnější variantou.
Ale jakmile se jednou naučíte si vzniklé napětí uvědomit, budete vědět, jak ho povolit a zabráníte tomu, aby se napětí a z něho vzniklé obtíže staly chronické. Takové obtíže se odstraňují daleko hůře a déle.
TAK VZHŮRU DO TOHO. UVOLNĚTE SE A NEBUDE TO BOLET 😉
Pro další inspiraci nejen do práce se můžete podívat SEM 🙂