Když se řekne „zánět„, každému se asi vybaví zarudlé, bolestivé místo na těle, které je oteklé a nějakým způsobem omezuje tělo či jen jeho část v plném fungování. V tomto případě by se jednalo o akutní zánět, který se celkem snadno pozná.
Jenže v posledních letech přibývá také chronického zánětu a ten může nehezky potrápit tělo i celý pohybový systém.
Lidé v dnešní době rádi svádějí pohybové obtíže na stoupající věk. V určité době se všichni začali smiřovat s tím, že se stoupajícím věkem stoupají fyzické obtíže i bolesti těla.
PROČ?
Když během úvodní terapie probírám s lidmi jejich anamnézu a fyzické problémy, kterými si za život prošli, tak vždycky, vždycky, vždycky měli nějaké obtíže již v minulosti. A velké množství z nich již od mládí. O věku to tedy nebude.
Věkem se pouze problémy nastřádají a tělo se jen hlasitěji dožaduje jejich řešení. Hlásilo se o ně pokaždé, jen je přehlížíme, umlčujeme léky, injekcemi, infúzemi, některé obtíže odezní a za čas se projeví jinde a tak stále dokola. A jednoho dne to naše tělo už nezvládá kompenzovat a vypoví službu, řekne DOST. Proto se obtíže nejčastěji řeší až v pokročilém věku, kdy organismus nemá jiné východisko. Bolest se zvyšuje a pohybových omezení přibývá.
A jedním ze záškodníků bývá chronický zánět, který se v těle v průběhu života usadil a hlodá a hlodá a hlodá. Takový zánět může v těle přebývat měsíce, roky, až do konce života. Obtížně se v těle rozezná, nemá takové projevy jako jeho akutní forma, může zpomalit metabolismus i ovlivnit celkový stav organismu. Na jeho podkladě vzniká spousta byť zdánlivě nesouvisejících onemocnění.
Může to být: astma, různé i potravinové alergie, kožní onemocnění, zažívací obtíže, častá únava, cukrovka, onemocnění srdce, cév, rakovina, demence, deprese, artritida, autoimunitní onemocnění, bolesti pohybového systému, migrény apod.
Nenápadný bývá například zánět ve střevech. Problémy se střevy způsobí špatné vstřebávání důležitých látek pro organismus, díky tomu pak snáze pronikají škodliviny a toxiny do těla. Tam pak mohou vyvolávat záněty a alergické reakce, které se často projeví na kůži a pleti. Střevní zánět se tak může podílet na vzniku akné, zarudnutí pleti, vypadávání vlasů, ekzémů a dermatitid nebo třeba lupénky.
Příčin vzniku chronického zánětu je spousta. Jedním z nich je i nevhodně zvolená strava, ve které člověk přijímá hodně omega-6 mastných kyselin, zatímco má nedostatek omega-3 mastných kyselin.
PROČ JE SPECIFICKÝ POMĚR MEZI NIMI DŮLEŽITÝ?
Omega-6 mastné kyseliny pomáhají zánětu v těle, jsou tedy tzv. PROzánětlivé. Jsou samozřejmě důležité, protože zánět je fyziologický proces, kterým se tělo čistí od bakterií, virů nebo jiných cizorodých látek, které tělu škodí. Všeho ale s mírou. Když se zánět jednou rozběhne, musí se také umět ukončit.
A proto tu jsou zase omega-3 mastné kyseliny, které působí PROTIzánětlivě a pomáhají zánět ukončit.
Správný poměr mezi nimi by měl být 3:1 a nižší (3 dílky omega-6 a 1 dílek omega-3). Realita bývá ovšem mnohem horší. S každým vyšším poměrem se také zvyšuje riziko nějakého onemocnění.
CO SE S TÍM DÁ DĚLAT?
V první řadě je zapotřebí zamyslet se nad svým stravováním, nad složením jídla. Existují i knihy, které se zabývají protizánětlivou stravou. Můžete také navštívit odborníka na výživu, který vám s tím pomůže.
Zdroj:
Přírodní cestou si můžete se zánětem poradit pomocí kokosového oleje. Další volbou může být Cordyceps v tabletách nebo Lichořeřišnice ve formě kapek nebo tablet.
Z dlouhodobé hlediska je třeba zapracovat i na imunitě, protože pak si tělo dokáže s infekcí poradit samo. K tomu je výborná Chlorella nebo Zelený ječmen. Z osobní zkušenosti můžu doporučit i Chia semínka.
Mějte ale na paměti, že práce na zvýšení imunity je dlouhodobá záležitost. Výsledky nemusíte pozorovat za týden, ale třeba až za rok, kdy si najednou uvědomíte, že jste v období chřipek byli zdraví a možná jste neměli ani každoroční rýmu.
Nesmíme opomenout ani vliv psychosomatiky. Co nám značí zánět v těle? Značí nějaký vnitřní konflikt. Může to být konflikt mezi tím, co „chceme“ a co „musíme„. Máte život, práci, vztahy apod. takové, jaké jste si vždycky přáli? Nebo žijete tak, jak si myslíte, že byste „měli„? Spokojili jste se s něčím, místo toho, abyste překročili svoji komfortní zónu a plnili si svoje sny? Žijete život podle „chci a můžu“ nebo podle „měl(a) bych a mám pocit, že musím„? Je dobré se nad tím někdy zamyslet a zkusit najít příčinu toho vnitřního konfliktu. S čím bojujete?
Jedním z faktorů, které přispívají ke vzniku zánětu v těle, je i STRES. Umíte s ním pracovat? Umíte si uvolnit vnitřní napětí? Jeden způsob, jak na to, popisuji TADY.